Jesienna chandra, zimowy smutek… Czym jest depresja sezonowa i dlaczego warto wiedzieć o niej więcej?

O tym, że nie ma emocji złych czy dobrych, pożądanych czy niepożądanych, wie już coraz więcej z nas. Przeżywanie emocji dostarcza nam wielu istotnych informacji o nas, otoczeniu i sytuacji życiowej. Czasem jednak dzieje się tak, że niektóre emocje zaczynają u nas dominować, co z czasem może się stawać coraz trudniejsze. 

Każda sytuacja jest oczywiście indywidualna. Wyjaśnień i przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, a dodatkowo nie ma jednego schematu radzenia sobie z trudnościami. Warto jednak wiedzieć co powinno zwrócić naszą uwagę i skłonić nas do lepszego zatroszczenia się o siebie, zadbania o swoje potrzeby. 

Często w okresie jesienno-zimowym można usłyszeć od różnych osób, że czują się na przykład nieswojo, trudniej im się wstaje, nie mają za bardzo motywacji do pracy. Czasem nawet zdarza się tak, że te czynności, które na ogół sprawiają nam przyjemność przestają cieszyć, dodawać energii. 

Może to również odbijać się na życiu towarzyskim czy rodzinnym, ponieważ kiedy doskwiera nam stan obniżonego nastroju, możemy mieć mniejszą ochotę na spotkania z bliskimi. W okresie świątecznym taki stan bywa jeszcze bardziej uciążliwy, ze względu na wzmożony czas spotkań z rodziną. Zdarza się też tak, że brak ochoty na spędzanie czasu z innymi, bliskimi nam osobami, może powodować poczucie winy. 

Przyczyn takiego stanu może być wiele, ale jedną z nich może być depresja sezonowa (ang. seasonal Affective Disorder, SAD), którą inaczej nazywa się sezonową chorobą afektywną. SAD występuje w różnych postaciach. Najogólniej mówiąc, jest związana ze zmianami w cyklu dobowym, które wiążą się ze skróceniem lub wydłużeniem dostępu do światła słonecznego, które ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów. 

W naszym położeniu geograficznym, najczęściej objawy pojawiają się w okresie  jesienno-zimowym, właśnie ze względu na mniejszy dostęp do światła słonecznego. W tym czasie może pojawić się obniżenie nastroju, uczucie ospałości, trudności w zasypianiu lub wybudzaniu się, zmniejszona motywacja do wykonywania codziennych obowiązków, pogorszona koncentracja, drażliwość czy nawet zmiany apetytu. Objawy są często bardzo podobne do typowej depresji, jednak charakterystyczne dla sezonowych zaburzeń afektu, jest ustąpienie tych objawów wraz ze zmianą pory roku. Po okresie obniżonego nastroju jesienią lub zimą, pojawia się lepsze samopoczucie i ustąpienie objawów wraz z nadejściem wiosny, dłuższych dni i ekspozycji na światło słoneczne. 

Depresja sezonowa trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy, zazwyczaj w okresie od września do maja. Pierwszy epizod choroby sezonowej zazwyczaj ujawnia się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Choroba ma często charakter cykliczny i nawracający, epizody nawracają przez kilka lub kilkanaście lat. Warto wiedzieć, że w Polsce nawet do 10% społeczeństwa odczuwa wpływ skracania się dnia na samopoczucie oraz doświadcza mniej lub bardziej nasilonych objawów choroby, zatem jest to dość powszechny problem. 

Jeżeli obserwujesz u siebie obniżenie nastroju przez co najmniej dwa tygodnie, zauważasz nawracające w okresie jesienno-zimowym różnego rodzaju dolegliwości psychiczne, fizyczne czy emocjonalne, zgłoś się do specjalisty – psychologa, psychoterapeuty lub lekarza. W naszej poradni jesteśmy w stanie skutecznie pomóc Ci radzić sobie z trudnościami, zmniejszyć stopień ich nasilenia oraz wesprzeć Cię w trudniejszych chwilach. 

Zapraszamy do zapoznania z grafikiem przyjęć specjalistów oraz ich sylwetkami na naszej stronie internetowej, facebooku i Znanym Lekarzu.