Kiedy trudniej być razem. Czym jest psychoterapia par? 

Bliskie, romantyczne relacje mogą dostarczać nam w zasadzie wszystkich możliwych emocji i uczuć. Czasem będą to stany ogromnej euforii, radości i szczęścia, a czasem może być zupełnie odwrotnie. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? 

Jedną z możliwości może być psychoterapia partnerska. Najbardziej popularną formą takiej pomocy jest spotkanie pary z terapeutą w gabinecie. Psychoterapeuta czy psycholog zazwyczaj zadaje wtedy pytania dotyczące nie tylko związku, na przykład dotyczące długości jego trwania, trudności, z którym wam jako parze przychodzi się zmierzyć, ale także o to czy macie dzieci, mieszkacie razem i różne inne kwestie, istotne do zrozumienia tego jak wygląda wasze życie. Oprócz tego mogą pojawić się pytania indywidualne do każdego z partnerów. Służą one poznaniu indywidualnych preferencji, zainteresowań, potrzeb i poznaniu perspektywy każdego z was. 

Celem psychoterapii dla par jest przyjrzenie się trudnościom, z którymi mierzą się partnerzy / partnerki oraz  próba ich rozwiązania. Czasem również w trakcie procesu terapeutycznego może mieć miejsce ustalenie planu działania na przyszłość. Na spotkaniach pojawia się przestrzeń do wysłuchania tego, co ważne, określenia swoich granic w relacji, indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 

Warto też pamiętać, że z biegiem czasu zmieniają się nie tylko nasze doświadczenia życiowe, ale również potrzeby, dalsze cele i marzenia. Czasami może być tak, że w związku pojawiają się zupełnie rozbieżne wizje na dalsze życie i może to wynikać z wielu czynników. Dopóki partnerzy / partnerki szanują odmienność swojego zdania i mimo tego chcą znaleźć wspólne rozwiązanie, warto szukać pomocy. Psycholog czy psychoterapeuta może pomóc parze nauczyć się nowych sposobów komunikacji, aby lepiej dochodzić do porozumienia. Ponadto częścią pracy nad związkiem czy relacją mogą być różne zadania, zarówno do zrobienia wspólnie, jak i dla każdego oddzielnie, aby na przykład lepiej poznać i zrozumieć siebie, swoje potrzeby, oczekiwania. 

Najważniejszą rzeczą jest jednak obustronna, niewymuszona zgoda na udział w psychoterapii. To normalne, że z biegiem czasu w naszych relacjach zachodzą różnego rodzaju zmiany. Zmienia się otoczenie, kontekst i my sami. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli mimo napotykanych trudności, chcemy nad związkiem / relacją pracować. Jeżeli czujesz / czujecie, że jest przestrzeń na to, aby wspólnie spróbować poszukać rozwiązań i popracować nad tym co nie do końca wam odpowiada, zgłoście się po pomoc. Wszyscy zasługujemy na bliskie, satysfakcjonujące relacje.