,,Nie możesz porozmawiać ze znajomymi o swoich problemach? Po co płacić za godzinę rozmowy?’’

O tym, czym różni się profesjonalne wsparcie psychologiczne lub psychoterapeutyczne od koleżeńskiej rozmowy?

Każda forma pomocy i wsparcia jest bardzo ważna, szczególnie w kryzysowych momentach, które zdarzają się w życiu każdemu. Ogromnym zasobem dla każdego z nas są bliskie relacje, w którym możemy swobodnie dzielić się tym, czego doświadczamy, tak samo pozytywnymi, jak i negatywnymi zdarzeniami czy emocjami. Pomoc przyjaciela czy przyjaciółki zawsze jest bezcenna, trzeba jednak wiedzieć, że każda, nawet najbardziej bliska i zaufana nam osoba, nie zastąpi specjalistycznej pomocy w kryzysie zdrowia psychicznego. 

Specjalistyczna pomoc psychologiczna to nie tylko rozmowa i możliwość ,,wygadania się’’, choć oba te elementy są jej częścią. Celem wsparcia psychologa bądź psychoterapeuty jest przede wszystkim określenie problemu i jego rodzaju, zrozumienie mechanizmów i przyczyn, które są jego powodem oraz potocznie mówiąc – wdrożenie planu naprawczego, czyli nauka i zastosowanie metod czy technik, które pozwolą nam na poradzenie sobie z problemem. Dodatkowo, specjalista od zdrowia psychicznego, może zalecić konsultację ze specjalistą z innej dziedziny np. lekarzem, dietetykiem czy fizjoterapeutą, dlatego że zdrowie psychiczne wpływa na zdrowie fizyczne / somatyczne i odwrotnie. 

Czym jest zatem pomoc psychologiczna lub psychoterapeutyczna?

To przede wszystkim obiektywne, bezstronne i nieoceniające rozpoznanie problemu, postawienie diagnozy, która nie musi być łatką i etykietą. Może być raczej wskazówką, która pomoże podjąć odpowiednie działanie i pomóc nam podnieść jakość i komfort życia, polepszyć nasze zdrowie. To przede wszystkim współpraca oparta na kontrakcie terapeutycznym, pomiędzy osobą szukającą wsparcia, a profesjonalistą od zdrowia psychicznego, po to, aby stworzyć indywidualny plan pomocy, czasem leczenia czy rozwoju, ustalić cel i razem do niego dążyć, monitorując jego przebieg, a czasem modyfikując sposoby realizacji – jeżeli zajdzie taka potrzeba. Przede wszystkim jest to proces, często długotrwały i wymagający, ponieważ dotyczy najbardziej wrażliwych i często trudnych doświadczeń. Dlatego taką istotną sprawą jest zaufanie do terapeuty, który musi posiadać odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie, aby pomoc była skuteczna. 

Czym w takim razie jest wsparcie koleżeńskie lub przyjacielskie?

Może być formą wsparcia w procesie terapeutycznym, może być wsparciem emocjonalnym, finansowym bądź każdym innym, które bliska osoba jest w stanie nam podarować i jest bardzo ważnym elementem terapii. Trzeba jednak pamiętać, że diagnozę powinniśmy pozostawić dla psychologa czy psychoterapeuty, a przyjacielską pomoc pozostawić w ramach naszej serdecznej relacji, która bez wątpienia dodaje sił, pomaga wrócić do zdrowia, a czasem motywuje do podjęcia terapii i przechodzenia przez ten proces. Obie formy wsparcia mogą się wzajemnie uzupełniać, ale nadal są to dwa różne puzzle układanki, które nie powinny się nawzajem zastępować, ze względu na odmienne cele i inną charakterystykę każdego z nich.