Pomoc szyta na miarę i mądre wsparcie. O granicach i asertywności w pomaganiu. 

Kryzysy zdarzają się każdemu z nas na różnych etapach naszego życia. Przeżywanie kryzysu może dotyczyć nas pośrednio, na przykład kiedy dotykają bliskie nam osoby, stajemy się ich częścią. Pomagać warto, ale mądrze i odpowiedzialnie. Tylko wtedy możemy mówić o efektywnym i zdrowym zaangażowaniu. 

Czym się kierować i jak pomagać? 

Po pierwsze bądź przy osobie i przy sobie. 

Wysłuchaj uważnie tego, co ma do powiedzenia osoba w kryzysie. Wysłuchaj, ale nie oceniaj i spróbuj zaakceptować to, w jaki sposób przeżywa to co się dzieje. Nie zawsze mamy wpływ na nasze reakcje, szczególnie wtedy, gdy jestesmy pod wpływem trudnych i silnych emocji. Emocje to nie tylko uczucia i zachowania, ale także fizjologiczne zmiany w ciele, czasem będzie to pobudzenie, a czasem wycofanie. 

Nie zawsze musisz wiedzieć co powiedzieć i co robić. Zwróć uwagę na siebie, swoje odczucia, na to jak Ty odnajdujesz się w roli wspierającej czy wspierającego i zastanów się czy i jak możesz pomóc.

Po drugie określ cel pomocy.

Określ cel dla osoby, której pomagasz, dla was i dla siebie. Zaproponuj pomoc własną lub specjalisty, określ w jakim stopniu Ty możesz pomóc i pozwól na samodecydowanie. Możesz wskazać jedną lub kilka form pomocy, ale jeśli osoba, której pomagasz, wybierze inną drogę – pozwól jej na to. Uszanuj również odmowę przyjęcia pomocy od Ciebie i pamiętaj, że nie możesz przejmować odpowiedzialności za inną, dorosłą osobę. 

Jednocześnie pamiętaj, że pomagając również możesz zgłosić się po wsparcie i poradę lub odmówić udzielenia pomocy. Twoje dobro i bezpieczeństwo również jest ważne. 

W przypadku odmowy z Twojej strony, istnieje jednak jeden wyjątek, w którym powinniśmy postąpić wbrew innym prośbom. Jeśli jesteś świadkiem próby samobójczej lub towarzysz osobie w kryzysie psychicznym, która planuje samobójstwo, zadzwoń pod 112. Nie bierz na siebie odpowiedzialności za zagrażające decyzje i dbaj o swoje bezpieczeństwo. 

Jeżeli czujesz, że wspieranie osoby w kryzysie lub innej trudnej sytuacji jest dla Ciebie trudne, jest Ci się ciężko odnaleźć w sytuacji i podjąć odpowiednie działania, możesz zgłosić się po pomoc do psychologa lub psychoterapeuty albo skorzystać ze wsparcia w formie interwencji kryzysowej. Jeśli czujesz, że sytuacja jest dla Ciebie przytłaczająca i powoli Cię przerasta, nie zwlekaj i zadbaj o wsparcie nie tylko dla innych, ale także o siebie, bo też jesteś ważny.