Kiedy alkohol staje się problemem?

Na temat picia alkoholu powstało mnóstwo mitów i stereotypów, które w naszym społeczeństwie są widoczne w zasadzie każdego dnia. Prawda o uzależnieniu i poprzedzającym je piciu problemowym jest tylko jedna. Nie ma znaczenia jaki alkohol spożywasz, jakie masz wykształcenie, stan cywilny i zasób portfela. Jeżeli sięgasz po alkohol aby rozładować stres, ukoić silne, trudne emocje i przy każdej innej okazji, które zaczynasz coraz mocniej wyszukiwać, to możesz być na drodze rozwijającej się choroby alkoholowej. 

Choroba alkoholowa jest chorobą przewlekłą i rozwija się powoli. Może mieć bardzo niewinny początek. Od jednego piwa w piątek wieczorem po ciężkim tygodniu, do kolejnego w sobotę, dwóch, trzech. Później alkohol może pojawiać się codziennie np. po pracy, wino do obiadu czy whiskey do kolacji. Następnie pojawia się stopniowa utrata kontroli aż do wejścia w fazę całkowitego jej braku. Alkohol staje się celem samym w sobie, a najważniejsze jest jego zdobycie. Jeżeli alkohol nie jest tak łatwo dostępny mogą pojawiać się silne emocje takie jak złość, strach, gniew przy jednoczesnych agresywnych zachowaniach. 

Jak rozpoznać problem u siebie? 

Możesz sam / sama sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

  • Jak często piję alkohol i w jakich sytuacjach?
  • Dlaczego piję? Co mi daje? 
  • Kiedy pojawia się potrzeba sięgnięcia po alkohol?
  • Jakie uczucia i emocje towarzyszą podczas poszukiwania / zakupu i spożycia?
  • Co dzieje się później? Co czuję? Jak się zachowuję? 
  • Czy myślę o alkoholu? Jak o nim myślę? Jak często?
  • Czym alkohol dla mnie jest? 

Pierwszym krokiem do zmian w życiu, obojętnie w jakim obszarze i czego one dotyczą jest to, aby zdać sobie sprawę z tego, że coś funkcjonuje u nas źle, że mamy problem. Trzeba sobie uświadomić to, jak nasza życiowa sytuacja wygląda i przyjąć, że teraz jest tak, a nie inaczej. Może to być trudne, a nawet bardzo trudne. Ale bez pierwszego kroku nie zrobimy drugiego, trzeciego i następnych kilku. Zmiana to proces, jest możliwa. Choroby przewlekłe, w tym uzależnienie od alkoholu, można leczyć, można podjąć terapię i skorzystać ze wsparcia specjalistów. 

Jeżeli zauważasz u siebie niepokojące objawy, myśli czy zachowania, podejrzewasz, że możesz zmagać się z problemowym piciem, skorzystaj z pomocy. 

W naszej poradni możesz skorzystać z pomocy certyfikowanego terapeuty uzależnień – Michała Balcerzaka oraz ze wsparcia innych specjalistów – psychologów czy psychoterapeutów, którzy pomogą Ci zacząć działać, doradzą z jakiej pomocy warto skorzystać i wesprą Cię kryzysie. 

Jesteś w Dobrym Miejscu, żeby zacząć.