Pierwsze spotkanie ze specjalistą. Od czego zacząć?

Wybrałeś już termin i osobę, do której chcesz się zwrócić po wsparcie psychologiczne lub psychoterapeutyczne, ale zastanawiasz się nad tym, czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować? 

Odpowiedź jest dosyć prosta: możesz, ale nie musisz. Jest kilka rzeczy, które przed pierwszym spotkaniem możesz zrobić, jeśli czujesz, że chcesz i potrzebujesz, ale możesz też pójść do psychologa lub psychoterapeuty z tym co masz tu i teraz. Jeśli na kolejną wizytę będzie potrzebne przygotowanie, dostaniesz taką informację w gabinecie. 

Co możesz zrobić przed spotkaniem?

Po pierwsze, odpocznij. 

Większość z nas jest w ciągłym biegu, między pracą, szkołą, obowiązkami w domu, zakupami i innymi ważnymi sprawami, które dotyczą każdego. W tym wszystkim trudno jest zauważyć nie tylko nasze potrzeby, ale także myśli i emocje, to jak naprawdę się czujemy, czego chcemy oraz to, czego nam brakuje. Dlatego kiedy już planujesz spotkanie ze specjalistą, postaraj się znaleźć czas tylko dla siebie, miejsce gdzie możesz uporządkować myśli. Możesz zapisać na kartce to, co dla Ciebie najważniejsze, możesz też czuć, że nie wiesz dokładnie od czego chcesz zacząć i to też jest w porządku. Daj sobie czas, nie musisz wiedzieć od razu, ale zatrzymaj się tu gdzie jesteś i spróbuj złapać oddech.

Po drugie, specjalista jest dla Ciebie. 

Bez względu na to, czy udało Ci się przygotować w jakiś sposób na spotkanie czy nie, psycholog czy psychoterapeuta będzie wiedział jak zacząć i poprowadzi Cię przez pierwsze spotkanie, zada Ci pytania, które pomogą zrozumieć co jest dla Ciebie ważne i czego najbardziej potrzebujesz w danej chwili. Specjalista nie ocenia ani Ciebie, ani tego z czym przychodzisz, ani tego jak o tym mówisz. Gabinet to bezpieczna przestrzeń, w której nie musisz niczego udawać ani udowadniać. 

Po trzecie, zaplanuj czas. 

Warto pamiętać, że po pierwszym spotkaniu raczej nie dostaniemy gotowej recepty i sposobów na rozwiązanie trudności, ponieważ pomoc psychologa czy psychoterapeuty to proces, dla jednych dłuższy, dla innych krótszy. Pierwsze spotkanie jest jego początkiem, dlatego nie musisz się spieszyć, ten czas jest dla Ciebie. Wsparcie psychologiczne może obejmować trzy, pięć, dziesięć albo trzydzieści spotkań, ale ich ilość nie jest wyznacznikiem tego jak bardzo jest źle. Każdy z nas jest inny, każdy ma swoje doświadczenia i dlatego czas poświęcony na terapię jest sprawą indywidualną, która zależy od wielu czynników.

Po czwarte, jesteś w Dobrym Miejscu.

Umówienie wizyty i wybranie specjalisty to dobry krok, żeby zadbać o siebie i swoje zdrowie. Podziękuj sobie za to, że działasz i troszczysz się o siebie. Nasi specjaliści spełniają standardy wyznaczone przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczna lub Psychologiczne oraz ich kwalifikacje pozwalają na  zatrudnienie w placówkach NFZ – przy braku Ustawy o zawodzie psychoterapeuty są to dwa najważniejsze wyznaczniki.