ADHD u dorosłych. Co warto wiedzieć? 

Podobnie jak spektrum autyzmu, ADHD nie jest chorobą, a zaburzeniem neurorozwojowym. Pełna nazwa tego zaburzenia to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Objawia się przede wszystkim trudnościami z kontrolą uwagi, nadaktywnością psychoruchową lub impulsywnością. Podobnie jak w przypadku spektrum autyzmu, osoby z ADHD inaczej doświadczają rzeczywistości niż osoby neurotypowe. Warto również pamiętać, że u każdej osoby z ADHD doświadczenia mogą być odmienne i bardzo indywidualne, mimo że objawy i wynikające z nich trudności mogą być podobne w większej grupie osób z tym zaburzeniem. Dlatego do każdego warto podejść indywidualnie, a także unikać uogólnień. 

ADHD jest zaburzeniem neurologicznym, które wynika z innego funkcjonowania mózgu w porównaniu z osobami neurotypowymi. Oznacza to, że jest nieuleczalne, ale istnieją skuteczne sposoby wspierania osób, u których występuje. Czasami wymaga zastosowania farmakoterapii, którą może zlecić lekarz psychiatra. Oprócz stosowania leków, warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia psychologicznego lub psychoterapeutycznego, które pozwoli lepiej poznać siebie i zrozumieć w jaki sposób skuteczniej radzić sobie z trudnościami w codziennym życiu. Skuteczną formą wsparcia jest również psychoedukacja na temat ADHD, której zadaniem jest dostarczenie wiedzy o zaburzeniu i trudnościach, a także możemy zapoznać się z różnego rodzaju formami wsparcia czy samopomocy, które są w stanie podnieść jakość naszego życia. 

W jaki sposób funkcjonuje mózg u osoby z ADHD? 

W bardzo dużym uproszczeniu, osoby z ADHD często mogą doświadczać tzw. miliona myśli na sekundę, przez co mogą mieć mnóstwo ciekawych i kreatywnych pomysłów, jednak z drugiej strony mogą w pewnych momentach doświadczać przytłoczenia i przeciążania z nadmiaru myśli i pobudzenia z nimi związanych. Przez taką ,,gonitwę myśli’’ mogą dostrzegać często szerszy kontekst różnych sytuacji, a ilość bodźców, które im towarzyszą mogą pozytywnie wpływać właśnie na kreatywność i pomysłowość, których mogą nie dostrzegać osoby bez ADHD. Duża intensywność bodźców, może utrudniać koncentrację, przez co czasami taka osoba może wkładać bardzo dużo wysiłku, aby skoncentrować się na zadaniu, które chce zrealizować. Z drugiej strony, czasami taki wysiłek wprowadza mózg w tzw. hiperfokus, czyli stan maksymalnej koncentracji na zadaniu, która może wręcz zmienić poczucie upływającego czasu. Jedną z charakterystycznych cech może być również impulsywność, która objawia się na przykład w błyskawicznym podejmowaniu decyzji, szybkim podjęciu działania czy rozmowy na interesujący temat. 

Co może sprawiać trudności w codziennym życiu z ADHD? 

W dorosłości osobom z ADHD może towarzyszyć nadruchliwość w obrębie siedzenia, która może powodować potrzebę częstego wstawania z miejsca, kiedy wykonują pracę siedzącą. Może również występować uczucie silnego napięcia bądź niepokoju w sytuacji, w której trzeba wysiedzieć, co może spotykać się z niezrozumieniem ze strony otoczenia. Może się zdarzyć, że przez natłok myśli, zapomina się o ważnych dla nas sprawach albo łatwo się rozpraszamy, mimo tego, że staramy się skupić. W takich sytuacjach może pojawiać się poczucie winy, obwinianie siebie i mniejsza wiara w swoje możliwości. Dlatego wiedza i świadomość o tym, jak funkcjonuje mózg z ADHD jest tak kluczowa, ponieważ umożliwia spojrzeć na trudności z boku, z perspektywy i zdjąć z siebie silną presję czy poczucie winy. 

Wsparcie i pomoc dla z osób z ADHD
Jedną z form wsparcia może być grupa treningowa i / lub terapeutyczna, a także indywidualne konsultacje z psychologiem czy psychoterapeutą wraz z psychoedukacją na temat ADHD. W ramach wsparcia czy treningu można uzyskać pomoc w zakresie zwiększania kompetencji społecznych, sposobów radzenia sobie z trudnościami, a także przepracować trudne emocje czy doświadczenia ze wsparciem specjalisty, a także  popracować nad akceptacją siebie i swojej neuroróżnorodności. Warto pamiętać, o tym że każdy zasługuje na to, aby czuć się akceptowanym i spełnionym, i właśnie między innymi dlatego warto podjąć próbę uzyskania pomocy. W grupie terapeutycznej i / lub możesz doskonalić swoje kompetencje społeczne, a także wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami w bezpiecznym, akceptującym środowisku. Na sesjach indywidualnych możesz indywidualnie przyjrzeć się sobie i znaleźć sposoby radzenia sobie, najbardziej dopasowane dla Ciebie i Twoich potrzeb.